Przyczyny dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Posted | 0 comments

Przyczyny dolegliwości żołądkowo-jelitowych

Do najważniejszych czynności przewodu pokarmowego należy rozdrabnianie porcji pokarmu, poddawanie ich obróbce chemicznej przy pomocy takich substancji jak np. sok żołądkowy, wchłanianie niezbędnych składników odżywczych i przesuwanie treści pokarmowej w odpowiednim kierunku.

Najczęstszym problemem ze strony przewodu pokarmowego jest ból brzucha. Powodem tego może być nadmierny skurcz mięśni żołądka lub jego stan zapalny. Dolegliwością często towarzyszącą bólowi brzucha jest zgaga.

Jest to cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku, która najczęściej wywoływana jest nadmiarem kwasu solnego lub zaleganiem pokarmu w żołądku. Kolejną przyczyną dolegliwości żołądkowo-jelitowych jest stres.

Wiele osób w stresujących momentach sięga po różne przysmaki lub odwrotnie, nie czuje w ogóle głodu. Uczucie zaciśniętego żołądka to jeden z objawów przeżywania silnego stresu.

Kolejną przyczyną bólu brzucha jest nieprawidłowa dieta,  polegająca zarówno na spożywaniu zbyt obfitych posiłków jak i nieregularnym jedzeniu. Duża ilość dolegliwości jest wynikiem nadmiernej produkcji kwasu solnego pozostałe dolegliwości mogą być spowodowane stanem zapalnym.

Kluczowa dla pracy przewodu pokarmowego jest harmonia. Proces trawienia jest możliwy dzięki skurczom i rozkurczom mięśni żołądka i jelit. Cała motoryka to ruchy skurczowe i rozkurczowe mięśniówki żołądka i jelit, które są całkowicie niezależne od naszej woli. Jeśli ta motoryka jest zaburzona to pokarm, albo zalega w przewodzie pokarmowym, albo jest przesuwany zbyt szybko.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *